بیماری ها

انواع لک های پوستی

انواع لک های پوستی

انواع لک پوستی
پوست یکی از مهم ترین قسمت های بدن در زیبایی افراد هست ، داشتن پوست سالم و شفاف یک از دغدغه های رایج افراد در تمام جوامع هست .

لک های پوستی

یکی از مشکلات رایج پوست که تاثیر زیادی در زیبایی پوست دارد ، لک های پوستی هست .
برای درمان و پیشگیری از لک های پوستی در ابتدا باید نوع لک پوستی شناسایی شود و بعد در ادامه درمان و پیشیگری از آن انجام شود.
با تشخیص نوع لک پوستی خیلی بهتر میتوان عوامل ایجاد کننده و همچینی روش های درمانی آن و همچنین پیشگیری از ظهور مجدد آن را فراهم کرد.
لک ناحیه ای از نقص روی پوست است که به صورت علامت یا تغییر رنگ ظاهر می شود و می تواند یک نقطه صاف، برجسته یا فرورفته باشد.
لک‌های صورت می‌توانند بر اعتماد به نفس فرد تأثیر بگذارند.
انواع مختلفی از لکه های پوستی وجود دارد و هر کدام می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در بیشتر موارد بی ضرر هستند. با این حال، گاهی اوقات ممکن است برخی از بیماری های جدی پوستی زمینه ای را نشان دهند.

به طور کلی لک های پوستی بیشتر در زیبایی اهمیت دارند تا بیماری ، البته برخی از لک های پوستی ناشی از سرطان پوست هستند که حتما باید جدی گرفته شوند.

 

انواع لک های پوستی

انواع لک های پوستی بر اساس رنگ

لک ها انواع مختلفی دارند و بر اساس رنگ آن ها دسته بندی می شوند، مانند:
نوع لک های قرمز معمولاً به دلیل آکنه، بثورات، روزاسه، آلرژی و گاهی اوقات سرطان پوست دیده می شوند.
لک های سفید ممکن است به دلیل چرکی یا برآمدگی های پر از چرک، میلیا، ویتیلیگو، کچلی و غیره ایجاد شوند.
لکه های قهوه ای یا تیره می توانند به دلیل ملاسما، علائم آکنه، لکه های ناشی از افزایش سن، خال ها، سرطان های پوست مانند ملانوما و غیره ایجاد شوند.
لک های سیاه می توانند به دلیل خال ها، جوش های سرسیاه، آکانتوز نیگریکانس، ملانوم و غیره ایجاد شوند.

 

جهت خرید پودر پاکسازی کلیک کنید

 

انواع لک ها با توجه به عوامل ایجاد کننده

1. آکنه

این یک بیماری شایع پوستی است که اکثر افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. ممکن است به صورت زیر ظاهر شود:
سرسفیدها
جوش های سر سیاه
جوش ها
وقتی کثیفی، باکتری ها یا روغن های طبیعی (سبوم) منافذ پوست شما را می بندد، منجر به تشکیل آکنه می شود. ممکن است جای زخم، جوش یا لکه های تیره روی پوست شما باقی بماند. اینها همچنین به عنوان انواع علائم روی پوست شما در نظر گرفته می شوند.

عدم تعادل هورمونی نقش کلیدی در ظاهر آکنه دارد. استرس و اضطراب همچنین باعث بدتر شدن آکنه موجود شما می شود زیرا باعث افزایش تولید سبوم در پوست می شود. با این حال، آنها به عنوان علت اصلی آکنه شناخته نمی شوند.

انواع لک پوستی - انواع جوش

2. پاپول

پاپول (Papule) ضایعه‌ای برجسته و قابل لمس روی پوست است که قطری کمتر از 0/5 سانتی‌متر دارد. پاپول‌ها می‌توانند صورتی، زرد، سفید یا قرمز باشد. بیماری‌هایی که پاپول در آن‌ها مشاهده می‌شود عبارتند از موارد زیر:
پاپول ها انواع مختلفی دارند که ضایعات کوچکی هستند که روی پوست شما ظاهر می شوند. به طور کلی اندازه آنها یک سانتی متر است. پاپول ها می توانند به صورت ضایعات صورتی، قرمز یا قهوه ای ظاهر شوند. آکنه نیز به عنوان نوعی پاپول در نظر گرفته می شود. آنها می توانند به صورت خوشه ای یا به تنهایی ظاهر شوند و شکل آنها متفاوت است. نمونه هایی از پاپول ها عبارتند از:

زونا
پسوریازیس
درماتیت
اگزما
بثورات آبله مرغان

 

پاپول پوستی

 

 

3. ندول ها

ندول (Nodule) برخلاف ضایعات پوستی قبلی یک ضایعه عمقی است. ندول‌ها هنگام لمس حالت گرد و تو پر دارند. ممکن است گاهی ندول به چشم دیده نشود و صرفا با لمس ناحیه متوجه حضورشان بشویم. قطر ندول‌ها بیش از 0/5 سانتی‌متر است. کیست به ندولی گفته می‌شود که سفت نبوده و حاوی مواد مایع یا نیمه‌جامد باشد.
گروهی از بافت‌ها که در کنار هم جمع شده‌اند به عنوان ندول شناخته می‌شوند. اندازه آنها معمولاً 1-2 سانتی متر است و به سختی قابل لمس هستند. اینها می توانند در تمام لایه های پوست شما ایجاد شوند. از صورتی، قرمز تا گوشتی، گره ها می توانند در طیف رنگی ظاهر شوند. زگیل ها و برچسب های پوستی در زیر گره ها طبقه بندی می شوند.

 

نسچول پوستی

 

انواع لک پوستی

 

4. پوسچول

آنها برآمدگی های پر از چرک یا مایع هستند که روی پوست شما ظاهر می شوند. بثورات آبله مرغان و سرسفید نمونه هایی از پوسچول هستند. برخی از مسائل بهداشتی خاص ممکن است منجر به تشکیل جوش‌هایی مانند گال و روزاسه شود که در آن تاول‌ها همراه با مویرگ‌های خونی قابل مشاهده ظاهر می‌شوند.

 

انواع لک پوستی -پوسچول

 

 

5. لکه های پیری

لکه های پیری علائم تیره و کوچکی هستند که ممکن است در هر ناحیه از بدن شما که در معرض نور مستقیم خورشید قرار گرفته است ظاهر شوند. آنها معمولا در افراد بالای 50 سال رخ می دهند. با این حال، ممکن است در افراد جوان تر نیز ظاهر شوند.

 

لایه بردار - رفع لک صورت

محلول شیطرج سنگ پادزهر

خرید محلول شیطرج سنگ پادزهر کلیک کنید

 

6. موهای زائد

برخی از روش های حذف موهای زائد مانند اصلاح، اپیلاسیون یا موچین ممکن است منجر به تشکیل موهای زیر پوستی شود. موها، زمانی که به اشتباه کشیده شوند، در داخل پوست رشد می کنند و بیرون نمی آیند. این در نهایت منجر به ظاهر یک برآمدگی قرمز رنگ می شود. کسانی که موهای موج دار یا مجعد دارند، بیشتر از افرادی که موهای صاف پوکر دارند، موهای زیر روییده را تجربه می کنند.

همچنین می‌تواند منجر به تشکیل کیست‌های پر از مایع و بزرگ با موهای درون‌رویده شود. این کیست ها می توانند به رنگ سفید، زرد یا قرمز باشند. کیست ها می توانند دردناک و ناراحت کننده باشند.

 

7. لک و یا خال های مادرزادی

آنها معمولا در زمان تولد یا به سرعت پس از آن ظاهر می شوند. خال های تولد می توانند از نظر رنگ، شکل، اندازه و ظاهر متفاوت باشند. لکه ها و خال های شراب نمونه هایی از خال های مادرزادی هستند که مادام العمر هستند. لکه های ماهی قزل آلا و همانژیوم معمولاً با گذشت زمان از بین می روند.

 

8. ملاسما ،لک های بارداری

این یک نوع لکه بسیار رایج است که در دوران بارداری ظاهر می شود. این لک به دلیل تغییرات هورمونی و قرار گرفتن در معرض نور خورشید به صورت لکه های قهوه ای رنگ ظاهر می شود.
همچنین ممکن است در افرادی که داروهای بارداری مصرف می کنند هم ظاهر شود.

 

کرم ضد لک

کرم ضد لک فوق العاده گیاه دارویی شفا معجزه پوستی

 

 

9. سرطان پوست

لایه پوست دارای 3 نوع سرطان است .
سرطان پوست به اشکال و انواع مختلفی ظاهر می شود که عبارتند از:

ملانوم بدخیم
کارسینوم سلول بازال
سرطان سلول سنگ‌فرشی
اینها می توانند از نظر رنگ و ظاهر متفاوت باشند. چند نوع سرطان پوست به صورت خال های تیره با خطوط بد شکل ظاهر می شوند. چند مورد دیگر به صورت برآمدگی های قرمز برجسته یا دلمه های زرد ظاهر می شوند.

 

10. کیست

انواع مختلفی از کیست ها وجود دارد که عبارتند از:
کیست های چربی
و کیست های گانگلیونی
کیست های اپیدرموئید
این کیسه های پوستی غیر سرطانی (خوش خیم) هستند که پر از مایع هستند. آنها برجستگی های گرد با اندازه های مختلف را در زیر یا روی پوست شما ایجاد می کنند.

 

انواع لک پوستی

 

11. جای زخم

اسکارها معمولا زمانی ایجاد می شوند که لایه میانی (درم) پوست شما آسیب ببیند. در لایه میانی پوست، پایانه های عصبی، فولیکول های مو، غدد عرق و مویرگ های خونی قرار دارند. هنگامی که پوست شما مجبور به باز شدن می شود، باعث ایجاد جای زخم مانند جراحت، بریدگی یا آکنه می شود.

 

12. تبخال

تبخال نتیجه حمله ویروسی HSV-1 است که به عنوان ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 نیز شناخته می شود. آنها در داخل یا اطراف دهان شما به شکل بثورات پر از مایع ظاهر می شوند. این بثورات یا تاول ها نیز ممکن است خارش داشته باشند. هنگامی که این ها می ترکند، یک دلمه زرد یا قرمز در ناحیه آسیب دیده ایجاد می شود تا زمانی که به طور کامل بهبود یابد.

 

13. هایپرپیگمانتاسیون ، لک های رنگدانه ای

لکه های تیره یا رنگ ناهموار پوست معمولاً زمانی رخ می دهد که محتوای ملانین بیش از حد در پوست شما وجود داشته باشد. ممکن است به دلیل:

نوسانات هورمونی مانند PCOS یا بارداری
جای زخم آکنه
قرارگیری در معرض نور خورشید

 

14. مشکلات کبدی

بیماری های کبدی و مشکلاتی که منجر به عدم پاکسازی کامل خون شود ممکن است با ایجاد لک های پوستی بر روی بدن و صورت نمایان شود.

 

عرق کبد چرب -هپاتیت

عرق یازده گیاه درمان کبد چرب و مشکلات کبدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *